Małe Pętlowe Antenny Magnetyczne

 

5 - Mała Pętlowa Antenna Magnetyczna - trochę teorii


MPAM jako antenna nadawcza

  MPAM jest elektrycznie malą, strojoną do rezonansu antenną pętlową i jej obwód jest typowo mniejszy niż 20% (a bardzo często nawet 10%) długości fali. Czasem jako górną granicę przyjmuje się ½ długości fali ale jest to już zdecydowanie duża antenna i wystąpią w niej dość znaczne różnice fazy. Nie oznacza to oczywiście że antenna przestanie działać ale nie będzie ona już miała takich samych własciwości.
MPAM cechuje się bardzo malą rezystancją promieniowania (rezystancją "strat" na promieniowanie) i można ją obliczyć ze wzoru:
(Wzór 5-1)
Kalkulator
   gdzie:
A powierzchnia pętli w [m2]
l długość fali [m]
n ilość zwojów pętli (n = 1 dla MPAM)

Przykładowo dla antenny o średnicy 1m i częstotliwości 14MHz będzie ta rezystancja równa ok. 91mW, czyli mniej niż w przypadku pionowej
Antenny B (o dlugości 1m) z przykładu w części 4.
Na oko wygląda to jeszcze gorzej (mniej) niż w przypadku krótkiej antenny pionowej Ma jednak MPAM dwie cechy które (jak się okaże) dają jej ogromną przewagę nad krótką antenną pionową.
  1. Przedstawia ona sobą obwód zamknięty więc absolutnie nie potrzebuje przeciwwagi (czyli Ground Plane). Rzeczywista typowa przeciwwaga (ziemia albo system przewodów nad, albo pod ziemią) kiedy użyta z krótką antenną pionową jest źródłem ogromnych strat.
  2. Tak jak wszystkie elektrycznie krótkie antenny cechuje się ona istnieniem ogromnej reaktancji połączonej w szereg z bardzo małą rezystancją promieniowania. W przeciwieństwie jednak do antenny pionowej będzie ona wymagała szeregowego kondensatora aby ją zneutralizować (czyli doprowadzić do rezonansu) jako że jest to oczywiście reaktancja indukcyjna. Kondensatory cechują sie wielokrotnie mniejszymi stratami niż cewki, szczególnie kondensatory z izolacją powietrzną czy (lepiej) próżniową.
Rezystancja promieniowania RP połączona jest w szereg z wszystkimi rezystancjami strat RS praktycznej antenny i jej reaktancjami. Główne elementy rezystancji strat antenny to rezystancja pętli RSP, kondensatora zmiennego i straty na bliskość ziemi i przedmiotow ferromagnetycznych.
Rezystancje strat pętli na roboczej częstotliwości z uwzględnieniem zjawiska naskórkowości obliczyć można ze wzoru:
(Wzór 5-2)
Kalkulator
   gdzie:
RSP rezystancja strat pętli antennowej w [W]
C Obwód pętli w [m]
d średnica zewnętrzna przewodu w [m]
f częstotliwość w [Hz]
mo absolutna przenikalność magnetyczna materiału w [Henry/m] ( Część 9 )
r rezystywność materialu przewodu w [Wm] ( Część 9 )

Zwróćmy uwage że jest to
wzor 3-5.
Rzeczywista rezystancja strat w MPAM będzie oczywiście większa gdy uwzględni się wszystkie pozostałe straty. Rezystancja pozostałych strat jest niemożliwa do teoretycznego obliczenia. Ich wielkość można jedynie znaleść przez obliczenia oparte na pomiarach rzeczywistego pasma przenoszenia antenny.

Wszystkie te rezystancje traktowane są jako równomiernie rozłożone na obwodzie głównej pętli co upraszcza obliczenia. Podobnie też jest traktowany prąd w pętli. Praktyczne niedokładności są do pominięcia przy założeniu że faza sygnału jest jednakowa w całym obwodzie co jest w miarę dokładnym założeniem przy antennie elektrycznie małej.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem decydującym o jakości MPAM jest jej sprawnośc. Jest ona zależna jedynie od stosunku rezystancji promieniowania do sumy całkowitej rezystancji strat i rezystancji promieniowania:
(Wzór 5-3) ( Wzór 4-10 )
   gdzie:
RP rezystancja promieniowania w [W] (ze wzoru 5-1).
RS suma rezystancji wszystkich strat w [W]

Utrzymanie tego stosunku na możliwie wysokim poziomie staje się tym trudniejsze im mniejsza jest antenna w stosunku do długości fali.

Bardzo wysoki współczynnik Q spowoduje że w rezonansie napięcie na kondensatorze zmiennym przy nadawaniu będzie bardzo wysokie nawet przy umiarkowanych poziomach mocy. Jego wartość obliczyć mozna ze wzoru:
(Wzór 5-4)
Kalkulator
Jest to wartość skuteczna napięcia a do projektowania kondensatora zmiennego uzyć należy jego wartości szczytowej, czyli:
(Wzór 5-5)
Kalkulator
Z uwagi na bardzo wysoką wartość Q MPAM będzie równieź pracowała z dość znacznym prądem wielkiej częstotliwości nawet przy niedużych poziomach mocy. Jego wartość obliczyć można ze wzoru:
(Wzór 5-6)
   gdzie:
IQ prąd w pętli bedącej w rezonansie w [A]
P moc doprowadzona do antenny w [W]
X reaktancja w obwodzie (pojemnościowa albo indukcyjna - w rezonansie obie są równe) w [W]
Q współczynnik dobroci


Promieniowanie przy nadawaniu.
Elektryczną składową pola dalekiego (far field) obliczyć można z zależności:
(Wzór 5-7)
   gdzie:
EF elektryczna składowa pola dalekiego w [V]
n ilość zwojow pętli (n=1 dla MPAM)
Io Prąd w pętli [A] (rowny IQ we wzorze 5-6 jesli antenna jest w rezonansie)
A powierzchnia pętli w [m2]
Q kąt pomiędzy płaszczyzną antenny a kierunkiem promieniowania
r odleglość od antenny w [m]
l dlugość fali [m]

Jest to oczywiście wielkość pola dla antenny znajdującej się w przestrzeni. Obecność ziemi będzie zawsze miała na nią bardzo duży wpływ i jej rzeczywista wartość (w zależności od geometri i jakości ziemi) może się dość znacznie różnić.

MPAM jako antenna odbiorcza

MPAM użyta do odbioru w jej zastępczym schemacie będzie wyglądała jak źródło sygnału o wyjściowej rezystancji równej jej rezystancji promieniowania połączone w szereg z wszystkimi jej rezystancjami strat. Jej wypadkowa impedancja wyjściowa będzie oczywiście dokładnie taka sama jak jej impedancja przy nadawaniu.
Przy odbiorze napięcie w [V] zaindukowane w MPAM obciąźonej rezystancją równą jej rezystancji promieniowania (bez uwzględnienia strat) równa sie:
(Wzór 5-8)
Zakładając źe odbierana moc P równa sie:
(Wzór 5-9)
łatwo wykazać można że w kierunku maxymalnego zysku odbierana moc równa sie:
(Wzór 5-10)
   gdzie:
mo absolutna przenikalność magnetyczna materiału wewnątrz pętli (powietrza) w [Henry/m] ( Część 9 )
n ilość zwojów pętli (n=1 dla MPAM)
A powierzchnia pętli w [m2]
H składowa magnetyczna pola w miejscu odbioru w [A/m]
Q kąt pomiędzy płaszczyzną antenny a kierunkiem promieniowania
RP rezystancja promieniowania w [W] (ze wzoru 5-1)
l długość fali [m]

Oczywisty w tym wzorze jest brak wymiarów (powierzchni) antenny, co pochodzi z tąd że moc odbierana przez MPAM zupełnie nie zależy od jej wymiarów. Jednakże w miarę zmniejszania się jej wymiarów spada stosunek napięcia do prądu z oczywistymi tego konsekwencjami, czyli gwałtownym wzrostem strat na wszystkich rezystancjach. I jedynie straty w tej antennie powodują że nie jesteśmy w stanie wykorzystać całkowitej mocy przez MPAM odebranej. Zależność jest dokładnie taka sama jak w przykładowym transformatorze sieciowym opisanym na zakończeniu poprzedniej części.
Dość proste wyliczenie pokazać może że niezależnie od wielkości MPAM, moc przez nią odebrana w kierunku maxymalnego zysku jest mniejsza od mocy odebranej przez np półfalową antennę dipole przy takim samym poziomie promieniowania elektromagnetycznego o 0.4dB, czyli o różnicę ich theoretycznego zysku (oczywiście w przestrzeni). Ile z tego uda się wykorzystać zależy oczywiście (do znudzenia) od strat w antennie.

Powierzchnia przechwytywania MPAM wyraża się wzorem:
(Wzór 5-11)
i jest też niezależna od rzeczywistych wymiarów antenny.

MPAM jako "antenna magnetyczna"

Co to oznacza w praktyce?
Każda antenna nadawcza otoczona jest bezpośrednio do niej przylegającym obszarem pola bliskiego (near field) gdzie istnieją bardzo silne i przesunięte w fazie w stosunku do siebie o 90° tzw. quasi-statyczne pola. To oczywiście powoduje że nie istnieje tam żadne promieniowanie mocy a jedynie oscylacyjne przesuwanie energii magazynowanej na zmianę, w polu elektrycznym i w polu magnetycznym.
Zjawisko to przeważa w promieniu l/(2 × p) (albo 0.16 długości fali) od antenny. Wartość każdego z tych pól jest odwrotnie proporcjonalna do trzeciej potęgi odległości od antenny (spadają więc one bardzo gwałtownie). Są te pola dokładnie takie same jak pola istniejące między elektrodami kondensatora (pole elektryczne) albo otaczające np elektromagnes (pole magnetyczne).
Jedno z tych pól zawsze dominuje nad drugim i jest to zależne od rodzaju antenny. W przypadku antenny typu dipole pole elektryczne dominuje na polem magnetycznym i odwrotnie jest w przypadku pętli magnetycznej.

Już jednak w odległości l/(2 × p), zaczyna dominować tzw pole dalekie (far field) ktorego obie składowe (magnetyczna H i elektryczna E) są w fazie i są wzajemnie zorientowane pod kątem prostym. Zgodność faz powoduje że zachodzi w nim przepływ mocy i jest to już promieniowanie elektromagnetyczne. Wartość każdego z tych pól jest odwrotnie proporcjonalna do odległości od antenny więc zmniejszają się one znacznie wolniej.

W przypadku dużych (w porównaniu do długości fali) antenn nadawczych ten proces się nieco komplikuje jako że obszar w odległości od antenny pomiędzy 0.16 l i mniej więcej ½ l charakteryzuje się istnieniem strefy przejściowej (tzw. Fressnel Zone) gdzie wartość pól zmniejsza się proporcionalnie do kwadratu odleglości. Dla punktów położonych w tym obszarze antenna nie wygląda jak daleki i bezwymiarowy punkt w przestrzeni i powoduje to że promieniowanie elektromagnetyczne przez nią produkowane dociera do tych punktów pod kątem i w fazie zależnej od tego która cześć antenny je wypromieniowała. Jest to raczej geometryczny koncept "zapożyczony" z optyki i troche wykracza poza przyjęte ramy tego artykułu.

Fala elektromagnetyczna niezależnie od typu antenny ktora ją wypromieniowala i w znacznej od niej odleglości (w dalekim polu) będzie się cechowala istnieniem dwóch składowych: elektrycznej E i magnetycznej H.
Nie mają one jednakowych wartości i ich stosunek jest zależny od fizycznych parametrów ośrodka w ktorym ta fala się przemieszcza. Liczbowo jest to pierwiastek kwadratowy stosunku jego absolutnej przenikalności magnetycznej do jego absolutnej stalej dielektrycznej. W przypadku próżni (i powietrza) stosunek E do H jest równy około 377 (często przedstawiany jako 120 × p). Te same zresztą parametry decydują o prędkości rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w tym ośrodku.
W przypadku elektrycznie małej antenny typu dipole stosunek pola elektrycznego do pola magnetycznego w bezpośrednim jej sąsiedztwie będzie typowo kilkanascie razy wiekszy niż w dalekim polu (E/H rzedu 5000 w powietrzu) i dokładnie odwrotnie będzie w przypadku elektrycznie małej antenny pętlowej gdzie ten stosunek będzie typowo kilkanaście razy mniejszy (E/H rzędu 20 w powietrzu). Stosunek E/H wzrośnie w miarę zwiększania wymiarów pętli.

Oczywiste jest więc ze tzw "antenna magnetyczna" tak na dobrą sprawę jest po prostu znacznie bardziej magnetyczna w stosunku do antenn powiedzmy typu dipole, ale nie oznacza to że jest ona tylko calkowicie magnetyczna.
Aby taka antenna stała się antenną w prawie 100% magnetyczną jej konstrukcja musi zapewnić jak największe wyeliminowanie pola elektrycznego. Uzyskuje się to przez ekranowanie pętli jak równieź bardzo dokładne jej zbalansowanie, ale to już wykracza poza ramy tego artykulu.

Polaryzacja i charakterystyka promieniowania

Typowo MPAM są instalowane tak że płaszczyzna pętli jest pionowa. Przy takim instalowaniu antenny jej charakterystyka kierunkowa w płaszczyźnie poziomej ma kształt ósemki i jest bardzo podobna do charakterystyki poziomej antenny typu dipole, z maximum promieniowania leżącym w płaszczyźnie pętli.
Polaryzacja w płaszczyźnie horyzontalnej dla pionowej antenny jest pionowa i przekrzywia się stopniowo w miarę podnoszenia kąta elewacji aż staje się całkowicie pozioma dla promieniowania pionowo w górę.
Pionowo zainstalowana elektrycznie mała MPAM w płaszczyźnie horyzontu promieniuje polaryzację pionową i kiedy teoretycznie analizowana w przestrzeni (bez obecności ziemi) jej charakterystyka kierunkowa w płaszczyźnie poziomej wyglądać będzie jak nieco spłaszczona ósemka, bardzo podobna do charakterystyki antenny dipole (też w przestrzeni). Jej maximum będzie o ok. 0.4dB mniejsze niż maximum dla antenny dipole a minimum (prostopadle do płaszczyzny antenny) będzie bardzo ostre.
W teorii nie będzie MPAM w ogóle promieniowała w polaryzacji pionowej w kierunku prostopadłym do plaszczyzny petli. Pojawi się za to promieniowanie o polaryzacji poziomej. Minimum tego promieniowania (zysk rzędu minus kilkanascie dB) wypadnie właśnie w płaszczyźnie horyzontu wzrastając w miare wzrostu kąta elewacji aż do osiągniecia zysku 1.7dB pionowo w góre i w dół. Obecność pewnej ilości promieniowania o polaryzacji poziomej spowoduje ze sygnał w tym kierunku nigdy nie spadnie do zera. Typowo spadek może być rzędu kilkunastu do dwudziestu kilku dB i zależny w pewnym stopniu będzie od wysokości antenny i rodzaju ziemi.

Taki rozkład promieniowania w szerokim zakresie polaryzacji i kątow elewacji powoduje że nadaje się ta antenna tak do pracy lokalnej jak i DX.

Pionowo zainstalowana MPAM może być używana bardzo blisko ziemi ale pamietać należy że ziemia ma bardzo duży wpływ na jej charakterystyke promieniowania.
Przy bardzo małych wysokościach ziemia spowoduje pewne straty mocy. Bedą one oczywiście zależne od rodzaju ziemi i wysokości antenny. Generalnie już na wysokości rzędu 1 do 2 metrów możliwe jest zauważenie pewnego (minimalnego) wpływu ziemi na sprawność antenny. Największa jednak strata sprawności nastąpi na bardzo małych wysokościach rzędu np poniżej ½ metra w skrajnym przypadku do jedynie 30 - 40% kiedy antenna stoi bezpośrednio na ziemi.
Mowa tu jest oczywiście o rzeczywistej ziemi z jej ogromnymi stratami a nie bardzo dobrze przewodzącej metalowej Ground Plane.
Innym związanym z tym problemem jest oczywiście wzrost VSWR jako że w miarę zbliżania się do ziemi rośnie rezystancja strat RS będąca bardzo dużym składnikiem całkowitej impedancji antenny. Wielkość tej zmiany jest zależna od wartości Q antenny i przykładowo dla przeciętnej antenny o średnicy 1m pracującej na 14MHz i bardzo dobrze dopasowanej (VSWR = 1 : 1) na dużej wysokości, VSWR może wzrosnąć do ok. 1.1 : 1 na wysokości 1m i moze dojść do 3 : 1 kiedy antenna stoi bezpośrednio na ziemi.
W przypadku kiedy antenna jest planowana do używania tylko na bardzo małych wysokościach wymagało by to odpowiedniego dobrania sprzężenia dopasowujacego impedancje feedera (
część 6).

Obecność ziemi ma z drugiej strony bardzo pozytywny wpływ na praktyczny zysk MPAM jak również kąt elewacji. Ten wpływ jest tym większy im lepsza jest przewodność (mniejsze straty) i/albo stała dielektryczna ziemi. Najlepsza oczywiście jest duża płaszczyzna metalowa (Ground Plane), morska woda nie jest dużo gorsza. Rzeczywista ziemia jest już jednak zawsze dużo gorsza i jest to też zależne od jej rodzaju. Najgorszy jest oczywiście piasek na pustyni ale typowa ziemia w miastach nie jest specjalnie dużo lepsza. Skalista ziemia w terenach górskich też jest nieciekawa.
Dużo lepsza jest ziemia ciężka, wilgotnia i gliniasta a i typowa ziemia spotykana w lasach też nie jest dużo gorsza. Zdecydowanie najlepsze sa podmokłe tereny nadmorskie z uwagi na pewną zawartość soli.
Woda w jeziorach ma podobną przewodność jak bardzo słaba ziemia ale jej bardzo duża stała dielektryczna ( Część 9 ) powoduje że jest ona wyraźnie lepsza.
Typowa zależność kąta elewacji i zysku pionowo zainstalowanej MPAM w zależności od wysokości nad idealnie przewodzącą ziemią w pionowej płaszczyźnie pokrywającej się z plaszczyzną antenny (azimuth 0o albo 180o) zobaczyć można na animowanym wykresie .
Taką samą zależność od wysokości nad gliniastą ziemią o przewodności 0.005S/m i stałej dielektrycznej 13 zobaczyć można na następnym wykresie .
Charakterystyka takiej samej antenny w przestrzeni (bez ziemi) widoczna jest na wykresie .
Na wszystkich trzech wykresach zewnętrzny okręg 0dB oznacza zysk +10dBi i nie uwzględnione zostały straty antenny (sprawność 100%) jako że są one różne dla każdej indywidualnej antenny. W każdej praktycznej sytuacji rzeczywisty zysk antenny będzie zredukowany o wielkość jej strat. To jest zasadnicza różnica w stosunku do antenn pełnowymiarowych gdzie straty są na ogół do pominięcia
Oba wykresy pokazują zmiany do wysokości tylko 1l co pokrywa zakres wysokości instalowania takich antenn w zdecydowanej większości przypadków i gdzie zachodzą największe zmiany. Jedyną istotną zmianą w przypadku dalszego wzrostu wysokości antenny nad ziemią będzie pojawianie się coraz większej ilości "listkow" i stopniowe zwiększanie ich gęstości.

MPAM może być używana również w pozycji poziomej, jednakże dla łączności DX musi być ona zainstalowana odpowiednio wysoko na ziemią. W pozycji poziomej produkować ona bedzie głównie polaryzacje poziomą i zależność kąta promieniowania od wysokości zainstalowania będzie podobna jak dla innych antenn poziomych. Za to jej charakterystyka w płaszczyźnie poziomej będzie dookólna.
Polaryzacja pozioma nie współdziała z ziemia pod niskimi kątami elewacji jak polaryzacja pionowa więc dla uzyskania stosunkowo niskiego kąta elewacji antenna musi być zainstalowania raczej wysoko.
Na wysokości zainstalowania rzędu ½ l nad przeciętną, nieco gliniastą ziemią może ona osiągnąć zysk rzędu 5.5dBi pod kątem elewacji ok. 25o i ponad 6.5dBi pod kątem elewacji ok. 15o na wysokości równej długości fali. Na takiej wysokości pojawi się też dość spory "listek" z maximum pod kątem ok. 45o o zysku rzedu 2.5dBi.

Stosunkowo nisko nad ziemią zainstalowana MPAM może się za to dobrze nadawać do łączności lokalnych, i tak nawet MPAM leżąca na ławce parkowej może mieć zysk nawet rzędu 7dBi pod kątem elewacji ok. 45o nad typową nieco gliniastą ziemą o przewodności rzędu 0.005S/m i stałej dielektrycznej ok. 13.
Wszystkie te liczby nie uwzgledniają strat antenny które mogą być bardzo różne dla indywidualnych antenn i które oczywiście spowodują zmniejszenie rzeczywistego zysku.


1. Wstęp
2. Charakterystyczne cechy MPAM. Wady i zalety
3. Indukcyjność i naskórkowość
4. Elektrycznie małe antenny - trochę teorii
5. Mała Pętlowa Antenna Magnetyczna - trochę teorii
6. Sprzęzenie z feederem - sposoby i obliczenia
7. Praktyczna konstrukcja MPAM
8. Przykład zaprojektowania MPAM
9. Dodatkowe Informacje



Janusz Z. Ŀokaj VE3ABX
Ottawa, Canada

20 Październik 2004